UKRAINIAN WORLD CONGRESS

icon

UWC President E. Czolij’s report at the UWC Annual General Meeting in Madrid on September 12, 2015

#UWC news
October 9,2015 138
photo

 

Високопреосвященний Владико Адріане!

Всечесніший отче!

Почесні гості!

Дорогі учасники Річних загальних зборів Світового Конґресу Українців у Мадриді!

Мій детальний звіт як Президента Світового Конґресу Українців (СКУ) подано в Збірнику звітів СКУ за 2014-2015 рр., а в своєму виступі я маю честь представити Вам основну діяльність Світового Конґресу Українців, чи СКУ, за останній рік.

У всі часи багатомільйонну українську діаспору єднало і продовжує єднати величезне почуття любові до України як своєї духовної Батьківщини та прагнення бачити її незалежною, демократичною, українською, європейською і процвітаючою державою.

Однак сьогодні в Україні йде справжня кривава війна, яку розв’язала Росія.

Здійснюючи відкриту збройну агресію на Сході України та фінансуючи і направляючи туди терористичні формування і зброю, Росія зухвало порушує загальновизнані міжнародні угоди, включно з Хартією ООН, та основні свободи і права людини.

Від рук агресора загинули тисячі українських захисників та ні в чому не винних мирних громадян. За останніми даними ООН, з 16 травня по 15 серпня 2015 р. кількість жертв серед цивільного населення збільшилася більше ніж удвічі у порівнянні з трьома попередніми місяцями. Крім того, ООН зафіксувала випадки позасудових страт мирних жителів членами незаконних збройних формувань ДНР і ЛНР.

Щоб підтримати український народ у цій нерівній боротьбі, свою основну діяльність протягом минулого року СКУ спрямував на захист незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України та людських прав українців від російської агресії.

Користуючись нагодою, хочу надати велике признання всій мережі СКУ, включно з його структурами i складовими організаціями, добровольцями та жертводавцями, які самовіддано працювали на досягнення нашої спільної мети.

Своєрідним показником результативності цієї праці стала реакція російських владних структур, які в липні 2015 р. внесли СКУ до попереднього “патріотичного стоп-листу небажаних організацій”.

Розуміючи реальність загрози російського імперіалізму українській державності, а відтак миру і стабільності в світі, минулого року СКУ ще більше активізував свою працю на міжнародному рівні.

Від вересня 2014 р. я особисто представив позицію СКУ щодо цих питань високопосадовцям ООН, НАТО, Європейського Союзу, Ради Європи і ОБСЄ, а також владним структурам Бельгії, Канади, Німеччини, Польщі, Сполученого Королівства Великої Британії і США.

Під час цих зустрічей та в письмових зверненнях я від імені СКУ наголошував, що події на Сході України є не виключно українською кризою, а кризою світового масштабу, та що, захищаючи свою територіальну цілісність, Україна захищає європейські цінності та зупиняє просування російського агресора на Захід.

СКУ закликав міжнародних провідників зайняти чітку і недвозначну позицію щодо України та перейти до більш ефективних дій, щоб захистити територіальну цілісність України та забезпечити мир і стабільність у світі.

Приємно відзначити, що своїми зусиллями та в співпраці з нашими складовими організаціями і партнерами СКУ долучився:

  • до схвалення в грудні 2014 р. в США Акту на підтримку свободи України 2014, що дозволяє оборонну військову допомогу Україні;
  • до схвалення Резолюції Європейського Парламенту від 15 січня 2015 р. щодо ситуації в Україні, в якій ідеться про підтримку України в захисті незалежності і суверенітету, проведенні реформ і ратифікації Угоди про асоціацію між ЄС і Україною  та
  • до затвердження виконавчою радою ЮНЕСКО у квітні 2015 р. резолюції “Моніторинг ситуації в Автономній Республіці Крим (Україна)”  та підтвердження статусу Автономної Республіки Крим як невід’ємної частини України.

Принагідно хочу висловити признання Українському Конґресовому Комітету Америки на чолі з Президентом Тамарою Ґалло-Олексій за активне і успішне провідництво у сприянні схваленню Акту на підтримку свободи України 2014.

СКУ також неодноразово рішуче закликав міжнародну спільноту захистити права викрадених з української території та незаконно ув’язнених у Росії українських патріотів, які потерпають від показових судів та цинічних вироків. Це перш за все стосується депутата Верховної Ради України і делегата до ПАРЄ Надії Савченко та режисера Олега Сенцова.

Виявом єдності світової української діаспори проти грубого порушення Росією людських прав стали численні протестні акції на підтримку Надії Савченко та інших політичних в’язнів, що пройшли в різних частинах світу, включно й на заклики СКУ та його складової організації – Світової Федерації Українських Жіночих Організацій.

Крім цього, я зустрівся з проводом правозахисної організації “Просування прав людини” та її програми “Рух”, яка допомагає потерпілим від авторитарних режимів і порушень людських прав і свобод, поєднуючи їх з фахівцями, які готові надати допомогу добровільно. У рамках домовленості з цією правозахисною організацією СКУ поширив серед своєї мережі інформацію про онлайн платформу “Рух” та подав на неї лінк на своєму веб-сайті.

Під час зустрічей з міжнародними високопосадовцями я від імені СКУ також наголошував на необхідності об’єднати зусилля міжнародного співтовариства у боротьбі з російською дезінформацією, що спрямована перш за все на те, щоб дискредитувати Україну і економічно знищити її як державу, а затим повернути в зону російського впливу. Рівнож я відзначав, що така дезінформація спрямована проти західних принципів і цінностей та має на меті розколоти західне суспільство. У ході зустрічей я заявив про готовність СКУ до співпраці з європейськими інституціями в цьому питанні.

Щоб донести правду про події в Україні до якнайбільшого кола людей, сьогодні СКУ вже співпрацює з українськими засобами масової інформації, зокрема з 5 каналом, Українським кризовим медіа-центром, Телеканалом “Еспресо TV”  і Телеканалом ТВІ, та поширює серед своєї мережі матеріали Інформаційно-аналітичного центру УКРІНФОРМ “Єдина країна”.

Також під час першого круглого столу наших зборів у Мадриді ми обговорили, як краще координувати боротьбу з російською дезінформацією. 

Рік тому, 18 вересня 2014 р., СКУ підписав Меморандум про угоду з аналітичним центром “Атлантична рада” у імплементації проекту “Ініціатива Україна в Європі”, що спрямований на підтримку міжнародним співтовариством незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України (у тому числі й Криму) та її євроатлантичної інтеграції.

Мені сьогодні приємно відзначити, що у рамках цього проекту Атлантична рада підготувала та оприлюднила два дуже цінні розширені звіти, які на основі конкретних фактів викривають імперіалістські дії Росії.

Перший звіт “Порушення людських прав у окупованому Росією Криму” подає хроніку тривожних порушень людських прав у Криму з часу його незаконної окупації Росією та інформує про ефективність російської пропаганди, яка приховує вражаючу реальність у Криму. Щоб привернути увагу до цього звіту, СКУ через своє Представництво в Україні поширив його серед дипломатичних представництв країн світу та широкої громадськості. Рівнож СКУ організував переклад звіту українською мовою для розповсюдження в україномовному середовищі.

Другий звіт “Ховаючись на виду: Війна Путіна в Україні” викриває безпосередню присутність армії Росії в Україні на основі супутникових даних і відкритих джерел. У липні цього року у Вроцлаві, під час прем’єри цього звіту на європейському терені, я від імені СКУ підписав документ про підтримку його загальних висновків.

Користуючись нагодою, я дякую Павлу Ґроду за співголовування в Комітеті співпраці між СКУ та Атлантичною Радою.

СКУ також співпрацював з міжнародним співтовариством на високих міжнародних зібраннях, включно з моїми виступами під час круглого стола Фонду плану Маршалла “Німеччина-США” в Берліні, круглого стола в приміщенні Німецького парламентського товариства у Бундестазі та Вроцлавського глобального форуму.

Я також узяв участь у засіданні 69-ої сесії Генеральної асамблеї ООН у Нью-Йорку в вересні 2014 р., в дебатах під час якого виступив Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк, та в жовтні 2014 р. – у засіданні Ради Безпеки ООН щодо ситуації в Україні.

Для посилення своєї праці на терені ЄС, у серпні 2015 р. СКУ призначив Представника СКУ зі зв’язків з ЄС, яким є присутня тут Марина Ярошевич.

Ще одним чинником у підтримці актуальних українських питань, зокрема на міжнародному рівні, є тісний зв’язок СКУ з Україною.

З цією метою 28 серпня 2014 р. я разом з Прем’єр-міністром України підписав Меморандум про співпрацю між Світовим Конґресом Українців та Кабінетом Міністрів України.

Цей важливий у формуванні відносин СКУ з владними структурами України документ, є спрямований на посилення взаємодії Української держави із закордонними українцями, захист людських, громадянських та національних прав українців у світі, утвердження незалежності і суверенітету України, забезпечення її територіальної цілісності, сприяння демократичному процесу в Україні та її євроінтеграційним і євроатлантичним прагненням.

Щоб виробити ефективні шляхи співпраці у рамках підписаного Меморандуму, протягом року Провід СКУ мав офіційні та робочі зустрічі з найвищими особами держави – Президентом Петром Порошенком, Прем’єр-міністром Арсенієм Яценюком, Головою Верховної Ради Володимиром Гройсманом, з міністрами України, Секретарем Ради національної безпеки і оборони, Головою Служби безпеки України та головами і членами комітетів Верховної Ради України.

Відтак СКУ розгорнув співпрацю з різними міністерствами України у підготовці конкретних планів дій, один із яких я в червні цього року підписав з Міністерством закордонних справ України.

Цей план дій зокрема передбачає співробітництво в поглибленні співпраці України з країнами перебування закордонних українців, у поширенні правдивої інформації про Україну та у наданні Україні допомоги з боку міжнародного співтовариства, зокрема в започаткуванні та реалізації гуманітарних проектів і визволенні українських політв’язнів у Росії.

Також у рамках співпраці з владними структурами України Провід СКУ взяв участь у державних заходах Канади, США та Австралії з нагоди офіційних візитів до цих держав Президента України Петра Порошенка.

Важливу роль у посиленні таких зв’язків відіграє Представництво СКУ в Україні, яке ми відкрили у звітному році в Києві. Це стало одним із наших значних здобутків за минулий рік.

Основною місією Представництва СКУ в Україні є зміцнення зв’язків між Україною, українською діаспорою і міжнародною спільнотою в питаннях безпеки, євроінтеграції та демократизації України.

Директором Представництва СКУ в Україні є Сергій Касянчук, якого я представив владним структурам України у перші дні його праці в лютому 2015 р.

За цей час Представництво СКУ в Україні налагодило дуже добрі робочі відносини з Адміністрацією Президента України, Урядом, Верховною Радою та широким колом українських і міжнародних організацій, науковими і освітніми закладами та з провідними аналітичними центрами.

Разом з діяльністю зі втілення в життя Меморандуму про співпрацю між СКУ та Кабінетом Міністрів України, Представництво СКУ в Україні сприяло зустрічам Проводу СКУ та проводів його складових організацій з Главами Українських Церков, високопосадовцями України та керівниками ключових міністерств і департаментів.

Рівнож зміцнилася співпраця СКУ з представниками громадянського суспільства, волонтерськими організаціями та засобами масової інформації України.

Крім цього, Директор Представництва СКУ є членом Цільової команди Програми популяризації України у світі, створеної в Адміністрації Президента України, та Заступником голови Громадської ради Комітету у закордонних справах Верховної Ради України.

Щиро дякую Представництву СКУ в Україні за таку успішну працю, а зокрема його Директору Сергію Касянчуку за вмілий і професійний провід Представництва.

Крім Представництва СКУ, на терені України діє добре відомий Вам проект СКУ “Захист патріотів”, котрий ініціювала та від початку заснування в травні 2014 р. очолила Директор з гуманітарних ініціатив СКУ д-р Уляна Супрун.

Метою цього проекту є зберегти життя українських воїнів-захисників під час бойових дій в АТО, а саме – навчити їх надавати першу медичну допомогу та забезпечити покращеними аптечками першої допомоги натівського зразка. Вартість таких аптечок становить $100 (ам.).

На сьогодні такі аптечки отримали вже понад 19,000 українських захисників, а курс бійця‑рятувальника у рамках цього проекту пройшли більше 24,000 українських воїнів, зокрема зі Збройних Сил, Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки, Управління державної охорони, Державної прикордонної служби і добровольчих батальйонів України, а також курсанти вищих військових навчальних закладів.

На наш заклик підтримати цей вартісний проект відгукнулись численні українці та українські організації у всьому світі, а Уряд Канади навіть призначив спеціальний пакет допомоги, в рамках якого вже передав 1,600 індивідуальних аптечок натівського зразка.

Це справді та реальна допомога, яка зберегла життя тисячам українських захисників, та якої очікує від нас Україна в такий скрутний для неї час.

Ще одним успіхом на цьому терені стала Перша Міжнародна конференція на тему розвитку тактичної медицини в Україні, яка в січні цього року успішно пройшла в Києві за участю понад 450 осіб з різних країн світу.

Також хочу відзначити й іншу працю Гуманітарної ініціативи СКУ. Це тренінги і семінари на тему психологічної допомоги, забезпечення медикаментами, медичним обладнанням, одягом та спорядженням для захисників України; організація приїзду в Україну західних медиків для проведення операцій та підвищення кваліфікації українських медиків на Заході.

Від імені СКУ висловлюю велику вдячність за віддану працю Директору з гуманітарних ініціатив СКУ д-ру Уляні Супрун і її чоловіку Марку, команді “Захисту патріотів” та лікарям, інструкторам, численним добровольцям та всім жерводавцям і інституціям в Україні і за її межами, що сприяли успішній діяльності Гуманітарної ініціативи та проекту СКУ “Захист патріотів”.

Як і в попередні роки, СКУ активно долучився до зміцнення процесу демократизації України, направивши на парламентські вибори в Україні у жовтні 2014 р. Міжнародну спостережну місію із 227 спостерігачів з 19 країн світу. Ця місія була третьою за величиною міжнародною спостережною місією та співпрацювала зі спостережною місією нашої складової організації, Українського Конґресового Комітету Америки, внаслідок чого спільна група спостерігачів становила більше ніж 330 осіб. Віддаю признання всім нашим спостерігачам та Голові Місії, Третьому заступнику президента СКУ Петру Штику, і Головному спостерігачу, Заступнику Президента СКУ Олені Кошарній, яка зокрема очолила групу спостерігачів на Донбасі.

Рівнож дякую Президенту Українського Конґресового Комітету Америки Тамарі Ґалло-Олексій за успішну спостережну місію в Україні.

Для спільного просування інтересів України та українського народу в світі СКУ встановив і підтримував зв’язки з Всесвітнім Єврейським Конгресом, Світовим Конгресом Кримських Татар та Асоціацією Єврейських Організацій та Громад України, з провідниками яких СКУ підготував заяву до першої річниці нелегальної окупації Росією Автономної Республіки Крим.

СКУ також сприяв зустрічам у Нью-Йорку заступника Президента Всесвітнього Єврейського Конгресу Йосифа Зісельса з моїм заступником, Президентом Українського Конґресового Комітету Америки Тамарою Ґалло-Олексій, та Виконавчим директором Американського Єврейського Комітету Девідом Гаррісом. Це, в свою чергу, привело до підписання провідниками 13 великих етнічних діаспор, громадян США, спільного листа до Президента США Барака Обами із закликом посилити підтримку України. Цей лист започаткував Український Конґресовий Комітет Америки.  

Ще одним важливим напрямком праці СКУ є консолідація світового українства навколо загальнонаціональних питань.

Як Ви пригадуєте, для більш ефективної співпраці українських громад на минулорічних зборах ми створили Координаційний комітет підтримки України на чолі з моїм заступником та Президентом Конґресу Українців Канади Павлом Ґродом.

Отож, крім традиційних шляхів, через посередництво цього комітету СКУ проводить щомісячні телеконференції з провідниками українських громад з різних країн. Це дає можливість обговорювати важливі та нагальні справи, що стосуються гуманітарної допомоги, поширення інформації, просування українських інтересів перед урядами західних країн, українського шкільництва в діаспорі та співпраці з волонтерськими і урядовими структурами в Україні.

Рівнож, щоб посилити зв’язки між СКУ і його складовими організаціями, протягом минулого року я здійснив подорожі та обговорив стратегію співпраці з українцями 7 держав світу – Аргентини, Бельгії, Великої Британії, Канади, Німеччини, Польщі і США.

Такі подорожі я здійснював також, щоб долучитися до відзначення важливих подій у житті наших громад, якими за минулий період зокрема стали 90-ліття Українського культурного товариства “Просвіта” в Аргентині, 75-ліття Українського Конґресового Комітету Америки, 70-ліття Союзу Українців у Великій Британії і встановлення пам’ятника Голодомору в Манiтoбі, Канада.

Користуючись нагодою, вітаю з 25-літнім ювілеєм Союз Українців Румунії.

Рівнож хочу, щоб ми разом привітали з десятилітнім ювілеєм нашу складову організацію та господаря наших Річних загальних зборівАсоціацію “Українська громада Іспанії за права, честь і гідність українців” та всю українську діаспору Іспанії, яка наступного року буде відзначати своє 70-ліття.

Завершуючи свій звіт, щиро дякую всім членам Екзекутивного комітету і Ради директорів СКУ, головам рад і комісій СКУ, Голові та всім членам Світової комісії з відзначення 200-ліття з дня народження Тараса Шевченка, членам персоналу СКУ та жертводавцям на потреби СКУ.

З твердою вірою у вільне і мирне майбутнє України хочу закінчити виступ цьогорічним гаслом СКУ із поезії Василя Симоненка:

Народ мій є! Народ мій завжди буде! Ніхто не перекреслить мій народ!.

І в тому щасти нам Боже!

 

Слава Україні!

Евген Чолій

Президент Світового Конґресу Українців

 

 

Donate Subscribe to our news