Виступ Президента Світового Конґресу Українців Евгена Чолія на відкритті Річних загальних зборів СКУ 11 вересня 2015 р. у Мадриді
Високопреосвященний Владико Адріане!
Всечесніший отче!
Високодостойні посли та представники владних структур Іспанії!
Шановні гості!
Дорогі учасники Річних загальних зборів Світового Конґресу Українців у Мадриді!
Я з приємністю офіційно відкриваю Річні загальні збори Світового Конґресу Українців, чи СКУ, та стверджую їх правосильність на підставі нашого Статуту.
Наші збори вперше проходять у Іспанії, де на сьогодні проживає понад стотисячна українська діаспора, яка наступного року сягне 70-ліття свого поселення на цій гостинній землі. Користуючись нагодою, я висловлюю велике признання за підтримку в організації цих зборів у Мадриді Асоціації “Українська громада Іспанії за права, честь і гідність українців” на чолі з її головою Юрієм Чопиком, яка цього року святкує свій десятилітній ювілей. Під час наших зборів ми будемо відзначати ці дві важливі річниці в історії українців Іспанії.
Наші збори проходять у одній з найбільших європейських держав, що є четвертою за величиною та шостою за кількістю населення. Від 1982 р. Іспанія є членом НАТО та від 1986 р. – членом Європейського Союзу, що є потужними міжнародними структурами у забезпеченні миру і безпеки в світі.
Відбуваючи нинішні збори на Європейському терені, я хочу подякувати Європейському Союзу, у тому числі й Іспанії як його члену, за всебічні дії на захист нашої духовної Батьківщини України від російської агресії.
Ми також щиро вдячні владним структурам Мадрида за надання можливості для світового українства зустрітися в цьому чудовому приміщенні інституту Сервантеса, що є добре відомим у світі іспанським культурним центром.
Світовий Конґрес Українців є міжнародною координаційною надбудовою українських громад у діаспорі, що вже 48 років представляє інтереси понад 20 мільйонів українців. На сьогодні до мережі СКУ входять українці з 48 держав світу. У 2003 р. Економічна та соціальна рада ООН визнала СКУ неурядовою організацією зі спеціальним консультативним статусом, і з того часу СКУ там активно представляє інтереси світового українства.
З моменту створення СКУ в 1967 р. одним із його найважливіших завдань було активно сприяти відновленню незалежності України, а відтак її захисту та утвердженню.
Хочу зокрема згадати про діяльність СКУ на терені Мадриду від 1980-го до 1983-го років, під час Мадридської конференції з безпеки і співробітництва. Через свою Комісію людських і громадянських прав СКУ домагався припинення колоніального поневолення України, закликав міжнародну спільноту розслідувати порушення Радянським Союзом міжнародних зобов’язань, взятих ним у 1975 р. з підписанням Прикінцевого акту Гельсинської конференції, та постійно інформував країни Мадридської конференції, а також ООН і ЮНЕСКО про недотримання прав людини в Радянському Союзі.
Це лише один приклад із довголітньої невпинної праці СКУ на захист України і українського народу.
З проголошенням Україною Акту незалежності в 1991 р. українська діаспора на чолі з СКУ розгорнула широку працю на зміцнення України як незалежної і суверенної держави.
СКУ також робив моніторинг агресорських дій з боку Росії та постійно закликав світ вжити ефективні заходи для їх припинення. Особливого розмаху такі дії набули з приходом до влади Президента Владіміра Путіна.
Як Ви, напевне, пам’ятаєте, в 2005 р. він назвав розпад Радянського Союзу “найбільшою геополітичною катастрофою” 20-го століття, а відтак використовував усі можливі шляхи для його відновлення.
Зокрема в 2008 р. Росія збройно вторглась на грузинську територію, в Абхазію і Південну Осетію. Західний світ це спочатку засудив, а потім прийняв як доконаний факт.
Така слабка реакція міжнародного співтовариства на грубе порушення Росією міжнародних домовленостей і світового правопорядку до великої міри призвела до того, що у 2014 р. Росія підступно окупувала Автономну Республіку Крим. Цей факт Росія спершу заперечувала, а в березні цього року, у російському документальному фільмі “Крим. Шлях на Батьківщину” Президент Путін признався, як керував нелегальною окупацією Криму.
Це перший прецедент на Європейському терені з часів Другої світової війни, коли на очах усього світу одна країна в односторонньому порядку захопила територію іншої держави.
Кремль також послідовно дестабілізував ситуацію в сусідніх державах, зокрема в Україні, Грузії, Молдові і Азербайджані – для впливу на їхню політику. Міжнародна спільнота і це толерувала та продовжувала з Росією нормальні відносини.
І, як наслідок, у серпні 2014 р. Росія ввела в Східну Україну свої війська та веде жорстокі бойові дії, щоб загарбати собі додаткову територію і далі розширювати свої кордони.
За даними Місії ОБСЄ на кінець серпня 2015 р., на Сході України йдуть щоденні обстріли та загинуло майже 7,100 осіб, у тому числі понад 600 дітей і жінок. А кількість тимчасово переміщених осіб досягла 1 мільйона 400 тисяч.
Прошу Вас піднятися та під час хвилини мовчання помолитися за Героїв новітньої України та невинні жертви, які загинули від російської агресії, а також за тих синів і дочок українського народу, які мужньо захищають кордони України в ці хвилини.
Здійснюючи відкриту збройну агресію на Сході України, Росія зухвало порушує Мінські домовленості та загальновизнані норми міжнародного права, включно й Хартію ООН. І хоч як Президент Путін не намагається приховати присутність російської армії на Сході України, згідно зі статистикою російського журналу “Дєловая жизнь”, приблизно 2,000 росіян там загинуло в боях, а 3,200 названо інвалідами через військові травми.
Російські агресорські дії в Україні є небезпекою для миру і стабільності не тільки в Європі, але й у світі.
Про це зокрема свідчить публічна зухвала заява Президента Путіна зі зневагою до іншої незалежної держави, коли він ствердив, що “у казахів не було державності” та що Євразійський союз вигідний казахам, щоб “залишатись на просторах великого русского міра”.
Щоб зрозуміти, наскільки загрозливою є ця заява, слід пригадати як Президент Владімір Путін у розмові з Президентом США Джорджем Бушем у серпні 2008 р., під час Бухарестського саміту, заявив: “Чи ти розумієш, Джорджe, Україна навіть не є державою”.
Треба також мати на увазі, що Президент Путін постійно заявляє про його право та обов’язок захищати етнічних росіян та російськомовних, де б вони не знаходились, що фактично загрожує багатьом державам світу.
Знищення у липні 2014 р. спонсорованими та керованими Росією терористами літака Малайзійських авіаліній із майже 300 пасажирами із 10 країн світу яскраво виявило глобальну небезпеку російських дій.
До речі, протягом останнього року російські літаки постійно порушують повітряний простір країн Європи та навіть США і Канади. Лише за останні півроку натівські літаки зробили 250 перехоплень російських військових літаків, що є найбільшою кількістю за аналогічний період після закінчення “холодної війни”.
Також вперше за останні більше ніж 25 років Кремль почав відкрито нагадувати, що Росія є однією з найпотужніших ядерних держав.
Тому не дивно, що в липні цього року на слуханнях у комітеті Сенату СШАу справах Збройних Сил генерал Джозеф Данфорд, 19-ий Голова Об’єднаного комітету начальників штабів США, що є найвищою посадою в Збройних силах США, заявив: “Якщо Ви схочете поговорити про державу, яка може становити загрозу самому існуванню Сполучених Штатів, то мені доведеться вказати на Росію”, а також додав: “І коли подивитись на її поведінку, то якнайменше вона є тривожною. Моя оцінка на сьогодні така, що Росія є найбільшою загрозою для національної безпеки Сполучених Штатів”.
Крім цього, як зазначив Головнокомандуючий силами НАТО в Європі генерал Філіп Брідлав, Росія веде активну інформаційну війну проти України. Ця інформаційна війна спрямована перш за все на те, щоб цілком дискредитувати Україну як державу та економічно знищити її, щоб затим повернути в зону російського впливу.
Рівнож щоб послабити Європейський Союз та солідарність держав Заходу, Росія веде інформаційну війну проти західних принципів і цінностей.
Тільки минулого року з державного бюджету Росії було виділено на підтримку російських засобів масової інформації 643 мільйони євро, що підтвердив Президент Владімір Путін на медіафорумі Загальноросійського народного фронту. За повідомленням Всеросійської державної телевізійної і радіомовної компанії, її ефір охоплює 98,5% населення Росії та більше 50 мільйонів телеглядачів у країнах СНД і Балтії. А канал “РТР Планета” дивляться жителі Європи, Близького Сходу, Північної Африки і США, які розмовляють 53 мовами.
Російська інформаційна війна набула таких масштабів, що на початку 2015 р. Європейський Парламент та Європейська Рада прийняли рішення про протидію російській дезінформації.
Розуміючи реальність загрози російського імперіалізму українській державності, протягом останнього часу СКУ ще більше активізував свою діяльність на міжнародному рівні.
Про це зокрема свідчать зустрічі з високопосадовцями ООН, НАТО, Європейського Союзу, Ради Європи і ОБСЄ, а також з владними структурами ЄС та численних країн проживання української діаспори.
СКУ переконував державних та міжнародних високопосадовців зайняти чітку і недвозначну позицію щодо України та перейти до дійсно ефективних дій, щоб захистити територіальну цілісність України та забезпечити мир і стабільність у світі.
Як заявив колишній радник Президента США з питань національної безпеки Збіґнєв Бжезінський: “Без України Росія перестає бути імперією, а з Україною, підкупленою, підкореною, Росія автоматично перетворюється на імперію”.
Тому СКУ наголошував міжнародній спільноті, що події на Сході України є кризою світового масштабу, а не виключно українською кризою, та що, захищаючи свою територіальну цілісність, Україна захищає європейські цінності та стримує просування російського агресора на Захід.
СКУ також закликав міжнародне співтовариство зрозуміти, що Президент Росії кидає йому виклик своїми агресорськими діями в Східній Україні. І якщо воно вже сьогодні не зробить рішучих дій, то Президент Владімір Путін може випробувати статтю 5 Угоди НАТО, що може призвести до третьої світової війни. Ця стаття передбачає, що напад на країну НАТО вважатиметься нападом на всі країни НАТО, які зобов’язуються надати постраждалій країні допомогу, включно з застосуванням збройної сили.
Разом з цим СКУ закликав високопосадовців ЄС та провідників держав його членства до підписання, а відтак до ратифікації Угоди про асоціацію між ЄС і Україною, щоє дуже важливим чинником для просування євроінтеграційних процесів України та для забезпечення її територіальної цілісності і суверенітету. І сьогодні мені приємно відзначити, що процес ратифікації цієї Угоди вже повністю завершили 23 країни, включно з Іспанією.
У той же час СКУ неодноразово рішуче закликав міжнародну спільноту захистити права викрадених з української території та незаконно ув’язнених у Росії українських патріотів, які потерпають від показових судів та цинічних вироків, зокрема депутата Верховної Ради України і делегата до ПАРЄ Надії Савченко та режисера Олега Сенцова.
Щоб виробити ефективні шляхи співпраці з Україною, СКУ встановив зв’язки з її новими владними структурами, у тому числі й з Президентом, Прем’єр-міністром і Головою Верховної Ради, та в серпні 2014 р. підписав Меморандум про співпрацю між Світовим Конґресом Українців та Кабінетом Міністрів України. І тепер ми працюємо над втіленням його в життя, зокрема в питаннях безпеки, євроінтеграції та демократизації України.
Для зміцнення зв’язків між Україною, українською діаспорою і міжнародною спільнотою в цих питаннях, СКУ відкрив в Україні своє Представництво, яке успішно розгорнуло свою діяльність у Києві на початку цього року.
Крім цього, у травні 2014 р. СКУ в рамках своєї гуманітарної ініціативи заснував проект “Захист патріотів”, метою якого є зберегти життя українських воїнів-захисників під час бойових дій в АТО. У рамках цього проекту вже 24,000 українських бійців пройшли курс з надання першої медичної допомоги. Рівнож українським захисникам було передано понад 19,000 аптечок першої медичної допомоги натівського зразка. Крім цього, гуманітарна ініціатива СКУ проводить тренінги і семінари на тему психологічної допомоги, передає в Україну медикаменти і медичне обладнання, а також організовує підвищення кваліфікації українських медиків на Заході та приїзд в Україну західних медиків для проведення операцій.
А в жовтні 2014 р. СКУ разом зі своєю складовою організацією, Українським Конґресовим Комітетом Америки, направив на парламентські вибори в Україні спостережні місії загальною кількістю понад 330 осіб із 19 країн світу.
Також хочу відзначити результати партнерства СКУ з аналітичним центром “Атлантична рада” в проекті “Ініціатива Україна в Європі”. У рамках цього проекту “Атлантична рада” підготувала та оприлюднила розширені звіти “Порушення людських прав у окупованому Росією Криму” та “Ховаючись на виду: Війна Путіна в Україні”, які ми різним шляхами поширюємо серед своєї мережі та світового співтовариства.
А щоб допомогти захисту прав людини, у рамках співпраці з правозахисною організацією “Просування прав людини” СКУ поширив серед своєї мережі інформацію та подав на своєму веб‑сайті лінк на онлайн платформу програми “Рух”, яка допомагає тим, хто потерпає від авторитарних режимів іпорушень людських прав і свобод.
Своєрідним показником результативності такої нашої праці стала реакція російських владних структур, які в липні 2015 р. внесли СКУ до попереднього “патріотичного стоп-листу небажаних організацій”.
Як свідчать події, Росія продовжує грубо порушувати Мінські домовленості своїми діями на Сході України.
Таку агресію Росії можуть зупинити тільки рішучі і ефективні дії міжнародної спільноти, яка мусить об’єднатися навколо питань миру і безпеки в світі та запровадити проти порушників рішучі і ефективні дії.
Перш за все, замість санкцій на визначений час, які мусять постійно оновлюватись, слід ввести нові, більш жорсткі цільові санкції проти Росії, аж поки вона не буде цілком дотримуватися Мінських домовленостей. Однією з таких санкцій може бути припинення членства Росії в міжнародних платіжних системах SWIFT.
Такий підхід пошле потужний сигнал для Росії про незмінність курсу ЄС щодо дотримання Мінських домовленостей.
У той же час світ мусить знайти надійні механізми підтримки глобальної безпеки. Одним із таких кроків має стати позбавлення права вето Росії в Раді Безпеки ООН у тих конфліктах, де вона бере участь. Відомо, що Рада Безпеки ООН вже зіткнулась з прикрим прикладом блокування Росією проекту резолюції про створення міжнародного трибуналу з розслідування катастрофи малайзійського літака.
Дуже важливо, щоб Захід надав Україні летальну зброю для захисту своїх кордонів. Деякі кола наполегливо твердять, що зміцнення такої допомоги Україні може спровокувати ще більш драматичний конфлікт. І хоча є певні ризики, історично Президента Владіміра Путіна найбільше заохочували до агресорських дій слабкість противника і блеф.
Хочу тільки пригадати, що причиною Другої світової війни став не спільний відпір міжнародної спільноти діям Гітлера, а, навпаки, – політика умиротворення. І ця політика зокрема була породжена зосередженістю держав на внутрішніх проблемах, замість глобальних.
Отож одним із найбільш актуальних питань сьогодення є забезпечення дійової системи колективної безпеки. І в цьому контексті Рада Безбеки ООН повинна ще раз розглянути можливості направити миротворчі сили ООН на кордон Сходу України і Росії для забезпечення дотримання Мінських домовленостей.
Враховуючи нинішні обставини та те, що Угоду про асоціацію між ЄС і Україною повністю ратифікувала переважна більшість країн ЄС, вирішальним для України є розпочати дію Поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі 1 січня 2016 р. Попри постійні намагання Росії перешкоджати цьому процесу та віддаляти Україну від Європи, вкрай необхідно, щоб ЄС доклав усіх зусиль для втілення в життя цієї торгівельної частини угоди від самого початку 2016 р.
Не менш важливо, щоб міжнародне співтовариство надало Україні необхідну фінансову допомогу, подібну до плану Маршалла, яка б допомогла їй подолати наслідки російської агресії, відновити економіку, провести необхідні реформи та прискорити процес євроінтеграції.
Також слід розширювати гуманітарні ініціативи для українських жертв військової російської агресії.
Рівнож, попри те, що Європу охопила міграційна криза, для незворотності європейського вибору українського народу треба до кінця року позитивно полагодити питання про безвізовий режим для громадян України.
Розуміючи нагальність викликів, перед якими постає міжнародне співтовариство, ми як світова українська спільнота не сміємо дозволити йому забути про Україну. Ми повинні наполегливо спонукати міжнародну спільноту до дійових заходів, щоб допомогти Україні найшвидше повернути Крим, викинути російського агресора зі своєї території та відновитися від цієї руйнівної війни.
Нещодавно Президент України Петро Порошенко наголосив: “Нашим головним пріоритетом є досягнення єдності у проукраїнській міжнародній коаліції. Це є важливим чинником для глобальної безпеки”.
СКУ цілком підтримує такі слова Глави Української держави та на цих зборах у Мадриді буде виробляти конкретні шляхи допомоги Україні в цьому та в інших питаннях з боку української діаспори.
Рівнож Провід СКУ буде мати зустрічі з високопосадовцями Іспанії для обговорення спільних завдань із забезпечення глобального миру і безпеки у світі.
На завершення хочу висловити віру в майбутнє України та від імені СКУ і його складових організацій закликати владні структури Іспанії та всю міжнародну спільноту неухильно підтримувати Україну на її нелегкому шляху захисту своєї незалежності та інтеграції в Європейський Союз.
Закликаю Вас активно долучитися до наших зусиль, щоб вповні переконати міжнародну спільноту, що незалежна, територіально цілісна, модерна, демократична, економічно стабільна, європейська Українська держава є в найкращих інтересах світового співтовариства – не тільки тому, що така Україна буде справжньою запорукою миру і стабільності в Європі, але й тому, що така Україна буде надійним партнером Європейського Союзу і Західного світу в різних сферах життя, як ним є українська діаспора, яка багато зробила для розвитку держав свого проживання.
І в тому щасти нам Боже!
Слава Україні!
Евген Чолій
Президент Світового Конґресу Українців