UKRAINIAN WORLD CONGRESS

icon

UWC President Eugene Czolij’s speech at a concert to mark the Ukrainian settlement in Spain

#UWC news
October 9,2015 130
photo

Високопреосвященний Владико Адріане!

Всечесніший отче!

Дорогі воїни, захисники Української держави!

Шановні провідники українських громадських інституцій! 

Шановний Голово Асоціації “Українська громада Іспанії за права, честь і гідність українців”!

Шановні делегати Річних загальних зборів Світового Конґресу Українців!

Шановні пані і панове!

Для мене є великою приємністю від імені Світового Конґресу Українців, або СКУ, та всіх учасників його Річних загальних зборів з 20 країн світу привітати з 10-літтям заснування нашу складову організацію, Асоціацію “Українська громада Іспанії за права, честь і гідність українців”, а також українську громаду Іспанії, яка розпочинає відзначення 70-ліття свого поселення у Іспанії, що припадає на наступний рік.

Бажаю Вам міцного здоров’я на довгі роки успішної діяльності та втілення в життя всіх Ваших планів, які сьогодні перш за все пов’язані з нашою духовною Батьківщиною Україною.

Рівнож я хочу вшанувати світлу пам’ять тих членів Вашої громади, яких уже немає разом з нами, але чиї труди сприяли розбудові Вашого українського громадського життя 

Я також висловлюю належну шану всім нинішнім будівничим Вашої громади, а зокрема Проводам українських організацій і інституцій у всіх частинах Іспанії за довголітню підтримку СКУ в різних важливих для світового українства питаннях.

СКУ високо цінує велику і віддану працю українців Іспанії у зміцненні українського громадського життя, збереженні наших національних цінностей, зокрема української мови, культури і історії, а також висловлює признання за вагомий внесок у розбудову та підтримку України в боротьбі за свою незалежність і територіальну цілісність.

Я і дотепер зберігаю найкращі спогади від мого першого візиту до Іспанії у вересні 2010 р., під час якого мав нагоду зустрітися з українською громадськістю з різних місцевостей та на власні очі переконатися у Вашій великій праці.

Добре пригадую свято першого дзвоника в українській суботній школі при Храмі Матері Божої Доброї Звістки у Мадриді та свої гарні враження від зустрічі з українськими школярами та вчителями, що говорить про те, що Ваша громада дбає про своє майбутнє, яким, безумовно, є наша молодь.

Цікавий факт – засновницею української громади в Іспанії у 1946 р. також стала молодь – українські студенти, які відразу ж після свого прибуття до Мадриду створили на цій землі першу українську організацію – “Українську студентську громаду в Іспанії”.

Її силами було закладено початки українських мистецьких колективів, які й дотепер не лише прищеплюють любов до української культури членам Вашої громади, але й популяризують культуру українського народу серед іспанського суспільства.

І хоча історія українського громадського життя в Іспанії не завжди була простою, однак у всі часи Вас єднала любов до своєї духовної Батьківщини України і бажання бачити її незалежною і процвітаючою та прагнення зберегти українські національні цінності в країні свого проживання.

Як я вже згадував на відкритті наших Річних загальних зборів, діяльність СКУ на терені Іспанії пов’язана з працею Мадридської конференції у 1980-83 рр.

Рівнож до цієї праці долучилася і Ваша громада, представники якої мали нагоду під час першої сесії в листопаді 1980 р. виступити на захист українських дисидентів в Радянському Союзі.

Важливою подією цих же днів стала маніфестація української громади в Мадриді під назвою “Хай живе Україна вільна”, до якої долучились тодішній Голова Проводу ОУН Ярослав Стецько з дружиною Ярославою та багато іноземців.

Однією з особливостей Вашого громадського життя є гуртування навколо українських церков та пошана до нашого духовного коріння. Тож не дивно, що за цей час було організовано багато прощ, а також масові вітання найвищих релігійних провідників, зокрема в 1970-му році Патріарха Йосифа Сліпого, у 1988-му році Папи Римського Павла II, а цього року – Глави Української Греко‑Католицької Церкви Блаженнішого Святослава (Шевчука).

СКУ також свідомий великої жертовної праці, яку українська громада Іспанії з новою силою розпочала з проголошенням незалежності України, у тому числі й організація візиту до Мадрида Міністра закордонних справ України в 1994 р. та сприяння відкриттю Посольства України в Іспанії в 1995 р. А в 1996 р. українці зустрічали Президента України, який прибув на запрошення іспанського Короля.

Варто сьогодні згадати також яскраві постаті із числа української громади, які значно збагатили її діяльність та сприяли зміцненню зв’язків Іспанії з Україною. Це зокрема провідні члени Асоціації “Українці Іспанії”: голова – інженер Теодор Барабаш, секретар Нестор Романик  i скарбник Ярослав Трiска.

Рівнож українці Іспанії мають давню історію гуманітарної підтримки потребуючих в Україні, яка з особливою силою розгорнулась для допомоги постраждалим під час Чорнобильської трагедії та ведеться тепер для потреб потерпілих від російської агресії на Сході України.

Сьогодні свій безпосередній зв’язок з більше ніж стотисячною громадою українців СКУ підтримує через Асоціацію “Українська громада Іспанії за права, честь і гідність українців”,  яка об’єднала навколо себе у єдину родину українські організації Іспанії.

Користуючись нагодою, хочу висловити велике признання Асоціації “Українська громада Іспанії за права, честь і гідність українців”  на чолі з Юрієм Чопиком за довголітню співпрацю з СКУ та підтримку наших численних заяв та акцій, які підсилюють нашi спільні зусилля у підтримці України і українського народу.

Ця організація, що народилась 10 років тому на хвилі Помаранчевої революції в Україні за ініціативи інженера Теодора Барабаша, сьогодні є важливим голосом українців Іспанії як перед СКУ, так і перед урядовими структурами Іспанії.  

За роки свого становлення і утвердження Асоціація “Українська громада Іспанії за права, честь і гідність українців” здійснила велику працю, у тому числі й проведення Днів незалежності України, Шевченківських та національних свят, вшанування жертв Голодомору, підтримка у відкритті українських шкіл, збір коштів для потребуючих в Україні та проведення міжнародних фестивалів молодих талантів.

Разом з цим Асоціація “Українська громада Іспанії за права, честь і гідність українців” постійно допомагала СКУ в організації делегацій спостерігачів від Іспанії для моніторингу виборів в Україні.

Важливою подією в діяльності асоціації стало клопотання у співпраці з Департаментом імміграції провінції Мадрид та відкриття в 2008 р. Іспансько-Українського центру, який став важливим осередком у наданні допомоги соціального і юридичного характеру та у проведенні культурних і спортивних заходів, виставок, а також для співпраці з мистецькими колективами з України.

А починаючи з 2013 р., коли український народ піднявся на Революцію гідності проти авторитарного режиму та коли Україна постала перед загрозою поневолення путінським режимом, українська громада Іспанії ще більше мобілізувалася, щоб підтримати український народ у боротьбі за право жити в незалежній та демократичній Україні. Свідченням цьому стали численні Євромайдани та маніфестації у різних місцевостях Іспанії.

Такими масовими акціями Ви не лише поширювали правду про Україну, але й активізували владу Іспанії до засудження агресорських дій Росії та введення проти неї санкцій, а також до просування євроінтеграції України та надання їй необхідної допомоги.

Тож сьогодні від імені СКУ я ще раз дякую всій українській громаді Іспанії та зокрема нашому ювіляру, Асоціації “Українська громада Іспанії за права, честь і гідність українців”,  за велику і жертовну працю та закликаю їх і далі бути тією дійовою силою, яка допоможе Україні захистити свою державність та зайняти достойне місце в колі європейських держав.

Нехай же Всемогутній Бог наділить Вас натхненням та міцним здоров’ям на довгі роки успішної праці.

І в тому щасти нам Боже! 

Слава Україні!    

 

Евген Чолій

Президент Світового Конґресу Українців

 

 

Donate Subscribe to our news